Думаю, що на президента тиснутимуть щоб він не підписував закон про заборону експорту лісу, — нардеп Єднак

А что остается руководству Гослесагентства? Народу объяснять свою позицию оно не в состоянии, разрабатывать и принимать обоснованные, упреждающие решения не может… Вот и приходится заходить во властные кабинеты после окончания рабочего времени и выпрашивать помощь у высокопоставленных однопартийцев… Что касается Остапа Еднака , то я прекрасно понимаю его позицию… Все подобные решения последних лет, включая мораторий и закон об оценке влияния на окружающую среды, — вынужденные. Это реакция на бездеятельность Гослесагентства…. Природа по определению НЕ ТЕРПИТ ПУСТОТЫ… и чем-либо её заполняет…. М.П.

Вчора Верховна Рада Україна заборонила і криміналізувала нелегальний вивіз лісу з України, прийнявши закон № 5495

 Прокоментує це рішення позафракційний народний депутат Остап Єднак.

Анастасія Багаліка: Законопроект не тільки криміналізує вивіз лісу, але й вводить дуже високі штрафи за незаконну вирубку і мораторій на 8 років на експорт паливних дров. Як ви оцінюєте те, що вчора прийняли в Раді?

Остап Єднак: Я не сильно, на жаль, пишаюся таким кроком українського парламенту, але вважаю його вимушеним, і я зокрема голосував за цей законопроект. Чому? Ми знаємо всі, що у 2015-му році Верховна Рада проголосувала за десятирічний мораторій на вивіз ділової деревини з України, адже ми розуміли, що нам потрібно розвивати свою промисловість. Ми тоді сподівалися, що урядом будуть проведені належні реформи і в сфері управління лісового господарства, і на митниці.

Але, на жаль, ми побачили статистику 2016-17-го років, що якимось дивом наші державні лісгоспи почали стрімко нарощувати експорт паливних дров. У 2015-му році Україна відправила на експорт 750 тисяч кубічних метрів дров паливних до Румунії, а Румунія водночас імпортувала 350 тисяч кубічних метрів паливних дров. Де поділася різниця? Десь випарувалася майже половина об’єму, а імпорт ділової деревини до Румунії як раз і складає цю різницю. Таким чином різниця у вартості складає декілька мільйонів євро.

Тому парламенту довелося втрутитися і припинити цю ганебну практику, ввівши кримінальну відповідальність за контрабанду, і заборонивши вивіз паливних дров. Отже, фактично, ми повністю заборонили експорт необробленої деревини з України.

Я сподіваюся, що ринок адаптується, в нас з’являться заводи, які будуть робити як мінімум первинну обробку дерев’яної сировини, якої в нас є багато.  

Важливо сказати, що закон починає діяти з наступного року. Тобто ми даємо піврічний адаптаційний період, адже існують зараз вже укладені контракти. Але це має бути потужним сигналом для правоохоронних органів, щоб вони притягнули до відповідальності ті Держлісагентства, які покривали ці корупційні схеми. Щоб вони зрозуміли разом з румунськими митниками, чому є така велика різниця в експорті та імпорті.

Ми повністю заборонили експорт необробленої деревини з України

Анастасія Багаліка: Вам не здається, що якщо раніше ешелони з лісом приходили митницю за певні кошти, то зараз вони просто будуть проходити її за величезні кошти і більш утаємничено? Тобто потік, який існував, буде перекрити  дуже нелегко.

Остап Єднак: Принаймні офіційно і по документах це буде заборонено повністю. Я починав нашу розмову з того, що це вимушений крок Верховної Ради, аби прикрити дірки, якими користуються корумповані чиновники. Звичайно, що це не скасовує необхідність вдосконалення митного контролю і реформи митниці, яку нам з року в рік обіцяє уряд.

Анастасія Багаліка: В ЄС вважають, що мораторій на вивіз ділового лісу порушує Угоду про Асоціацію. А от зараз ми криміналізуємо взагалі вивезення лісу з України, тобто намагаємося перекрити цей процес ще більше. Що буде на цьому фоні з нашими стосунками з ЄС?

Остап Єднак: Щодо криміналізації – це повністю наша внутрішня справа, і це точно не буде предметом для коментарів з боку ЕС.  Я передбачаю критику заборони експорту дров, тому що це частина заборони на вивіз лісу-кругляка, яку постійно критикує Європейський Союз. Очевидно, що будуть скарги з боку румунських деревообробних підприємств, тому що вони суттєво залежать від нашої сировини. Вони будуть писати скарги в Єврокомісію, і Єврокомісія буде висувати претензії до України.

Ми в свою чергу повинні пояснювати Європейському Союзу, що в нас між кордоном з Румунією десь діваються близько декілька сотень тисяч кубометрів деревини. Що за допомогою європейських компаній в нас існують ці корупційні схеми, адже покупець прекрасно все розуміє. Я вважаю, що це співучасть ЄС в цій контрабанді.

Я гадаю, що на президента України, який повинен впродовж 15-ти днів, підписати цей закон, буде здійснюватися величезний тиск з боку лісівників, які добре заробляють на контрабанді, і з боку Європейського Союзу, який теж не хоче позбавитися цього ресурсу для своїх деревообробних фабрик

Анастасія Багаліка: Поговорімо про штрафи за вирубку. Вони суттєво зросли, але як з виконанням? Мені здається, що система контролю в нас не сильно змінилася?

Остап Єднак: Це питання як раз в сфері реформи правоохоронної системи, адже бездіяльність поліції та «дахування» незаконної рубки – це наші поточні реалії. Україні потрібно цей період пережити, поки в нас йде становлення правоохоронної системи. Тут, на жаль, якимись революційними методами чи заборонами, чи суттєвим підвищенням штрафів не відбудеться, тому що коли ти підвищуєш штрафи, є ризик, що ти підвищуєш корупцію в цій сфері.

Тут, на жаль, штрафи треба було підвищити, тому що адміністративна відповідальність в нас застаріла і не є підставою для припинення незаконної діяльності. Тому це добре, що ми її переглянули, ми дали ці інструменти  для поліцейських, але вони повинні навчитися нарешті ними правильно користуватися.

Анастасія Багаліка: Чи відомо вам про людей, які незадоволені вашим законопроектом?

Остап Єднак: Це дуже свіжий законопроект. Я чомусь думаю, що очільники лісового господарства, мабуть, шоковані, і від них ще реакції не було. Але я гадаю, що на президента України, який повинен впродовж 15-ти днів, згідно з Конституцією, підписати цей закон, буде здійснюватися величезний тиск з боку лісівників, які добре заробляють на контрабанді, і з боку Європейського Союзу, який теж не хоче позбавитися цього ресурсу для своїх деревообробних фабрик.

Подробнее читайте на Громадськом радио: https://hromadskeradio.org/ru/programs/kyiv-donbas/dumayu-shcho-na-prezydenta-tysnutymut-shchob-vin-ne-pidpysuvav-zakon-pro-zaboronu-eksport-lisu-nardep-yednak

hromadskeradio.org, 04 июля 2018

Похожие записи

Добавить комментарий