ПРО “ШУХЕР” У ЛІСОВИХ МАСИВАХ

Знаєте, події навколо лісового господарства Житомирщини вже закручуються якось так, що вже все більше й більше уваги привертають справжніх журналістів. Писакам-порохоботам це якось “до спини” – вони повторили в своїх “опусах” чи теленовинах шизофренічний бред запойного Гаранта-Петруся,получили свої “30 срібляників”, і чекають чергової команди від господарів: на кого навкати, а кого поливати “патокою”. А справжній журналіст має завжди прискіпливо і об’єктивно аналізувати інформацію і лише після цього робити свої висновки.

Мене якось останнім часом не дуже переймали події у лісгоспах Житомирщини – після того, як один з лісгоспів “зіскочив” від співпраці з редакцією “Сільського життя” і не розрахувався з нами – мабуть, через приналежність його керівника до фракції Блоку Петра Порошенка – про що вже за рік пошкодує. І, скоріш за все, таку позицію цей керівник зайняв через справедливу критику редакцією нинішнього антинародного режиму.

Та Бог йому суддя, і я знаю, що у нашій нелегкій журналістській справі треба вміти чекати, бо неодмінно згодом з’явиться ситуація, коли той чи інший посадовець дуже шкодує, що “побив горшки” з газетою, яка довгі роки і за всіх режимів говорить своїм читачам правду про навколишнє життя. Так було вже неодноразово, так буде й цього разу.

Але повернемося до лісового життя. Привернули мою зацікавленість до нього дві інформації, що 10 серпня оприлюднила прес-служба ОДА на офіційному сайті. Інформація перша:

“У державних лісогосподарських підприємствах Житомирської області працює 6873 штатних працівники.

Про це інформує Житомирське обласне управління лісового та мисливського господарства. Середньомісячна заробітна плата працівників у І півріччі 2018 року складає 9668 грн. Натомість, за статистичними даними, середня заробітна плата на Житомирщині – 7,3 тис. грн.”

Інформація друга:

На Житомирщині, як і по всій Україні розпочалися перевірки державних підприємств та інших суб’єктів господарювання, діяльність яких пов’язана з вирубуванням лісів та експортом лісоматеріалів.

У Житомирській області Північний офіс Держаудитслужби створив робочу групу для комісійної перевірки державних лісогосподарських підприємств регіону. Житомирське обласне управління лісового та мисливського господарства та держлісгоспи засвідчили свою готовність до співпраці з робочою групою, надаватимуть всі необхідні документи та сприятимуть об’єктивній перевірці щодо дотримання вимог законодавства в частині вирубування, реалізації та експорту лісоматеріалів.

“Впевнений, що перевірка буде об’єктивною. Наша спільна мета – зробити зріз реальної ситуації в галузі, щоб побачити стан справ без будь-яких викривлень”, – наголосив заступник голови облдержадміністрації Ярослав Лагута під час наради, присвяченої питанням перевірки лісових підприємств області, 10 серпня”.

Дивно якось все виглядало. У першій інформації – у наших лісах, як кажуть господарі нинішнього режиму, все – о’кей, а от друга стала якимось диссонансом до першої.

Ще більшої інтриги додало повідомлення на сайті Житомир.інфо:

За дорученням прем’єр-міністра, в Україні стартували ретельні перевірки лісгоспів та підприємств, які займаються вирубкою лісів та експортом лісоматеріалів. На Житомирщині таких підприємств 16. А от перевірятимуть їх за низкою критерії працівники Нацполіції, ДФС, Держгеокадастру та Держаудитслужби.

“Будемо перевіряти питання в частині реалізації лісопродукції на експорт та реалізації продукції на внутрішній ринок. Враховуючи, що реалізація лісопродукції іде і на експорт, і на внутрішній ринок, то будуть вивчатися питання перевірки: заготівлі, вирощування, витрат, які понесені на виробництво, на реалізацію даної лісопродукції”, – каже начальник управління Північного офісу Держаудитслужби у Житомирській області Людмила Костюк.

Начальник обласного управління лісомисливського господарства пояснює, на підставі чого, власне, й розпочались перевірки.

“Британська неурядова організація ставить під сумнів законність ведення лісового господарства в Україні. Якщо європейці візьмуть за основу звіт неурядової організації, то деревообробний бізнес в Україні буде мати сумні перспективи. Експортний потенціал за півріччя сягає 11 млн доларів – це і дрова, і переробка.

Для Житомирщини, із загального обсягу заготівлі деревини по року – це не більше 10% експортується дров (у загальноукраїнській структурі експорту дров 10% припадає на Житомирську область – ред.). Цей невеликий відсоток дає можливість кредитуватися під 0% у валюті, тримати рівень заробітної плати і компенсувати ризики, які відбуваються на внутрішньому ринку: зупинився завод, не беруть, немає попиту…”, – розповідає начальник Житомирського обласного управління лісового та мисливського господарства Андрій Курінський.

Проте головний лісівник області стверджує: лісгоспи Житомирщини працюють, дотримуючись усіх норм та законів.

“В Житомирській області усі державні підприємства мають міжнародний сертифікат, який підтверджує якість і законність ведення лісового господарства. Тому наша деревина є конкурентною на зовнішніх ринках. Питання системної контрабанди особисто мною за чотири роки не помічено. Я не готовий коментувати за всю Україну, але в Житомирській області підприємства діють у межах чинного законодавства, і ми готові це довести у межах перевірки”, – зауважує начальник Житомирського обласного управління лісового та мисливського господарства.

Керівники обласних підприємств мають не перешкоджати, а усіляко допомагати перевіряючим органам. На цьому наголосив під час наради з останніми заступник голови Держлісагентства України Володимир Бондар.

“Галузь зробить усе для того, щоб надати усю необхідну інформацію, яка потрібна у даному контексті. По-друге, аби відстояти своє чесне ім’я… В окремих випадках ми чуємо інформацію, що ставляться завдання перед перевіряючими органами, якщо не буде відкрито кримінальна справа на лісівників, тоді пишіть заяву і т. ін. Це не стосується Житомирської області, але нам би не хотілося, щоб такі випадки були присутні. Ми відкриті до роботи, до перевірок, готові конструктивно працювати зі всіма контролюючими і правоохоронними органами, готові надавати інформацію, як усе відбувається”, – говорить заступник голови Державного агентства лісових ресурсів України Володимир Бондар.

Ще на одному житомирському сайті було повідомлення більш суворіше:

Повний аудит та аналіз лісогосподарських підприємств та торгових операцій проведуть в усіх українських підприємствах. Майже 10 контролюючих структур працюватимуть три тижні. Планують перевірити торгівельні операції.

Такий галас довкола підприємств галузі зчинився через звіт іноземних експертів. Аналітики британської неурядової організації сумніваються в законності лісогосподарської діяльності в Україні. Тепер лісівники мусять доводити іноземцям цивілізованість методів роботи.

Цьогоріч лісгоспи регіону експортували деревини на 17 мільйонів доларів. За кордон продають менше чверті обсягу заготовлено лісу.

Серед “гамузу” інформації навколо цієї справи варто звернути увагу на слова заступника голови Державного агентства лісових ресурсів України Володимира Бондара щодо тиску на перевіряючих. Ось яку “об’єктивність” у правоохоронних органах ми маємо після чотирьох років Революції Гідності, загибелі Небесної сотні, на п’ятому році правління режиму Порошенка. Правда, прес-служба Житомирської облдержадміністрації ці слова київського чиновника чомусь “опустила”.

До речі, В.Бондар високий чиновник у лісовій галузі – на погонах три великі трикутники, майже як генерал-полковник в армії. І він останнім часом на галузевих сайтах лісівників досить часто нібито збивав намагання нинішньої влади та їхніх закордонних господарів остаточно підім’яти під себе лісову промисловість України.

Так, 25 липня на сайтах було розміщено його матеріал під заголовком: “Від нашої позиції залежить, чи зможемо ми зберегти лісову галузь Україні” – це інтерв’ю луцькому телеканалу. Зокрема, він розповів про причини президентського вето на мораторій на експорт необробленої деревини, скандальне розслідування британської організації про незаконний експорт лісу, проблеми лісової галузі.

Ось декілька цитат з нього:

– Президент ветував закон про мораторій на експорт необробленої сировини. Наскільки я зрозумів з публікації, президент виступає за посилення боротьби з контрабандою, в тому числі і лісу, але в закон були внесенні між першим і другим читанням різні поправки, які порушують міжнародні зобов’язання України . І з точки зору президента, ця річ має бути виправлена…

Ми з’ясували інформацію, яку оприлюднила ця організація, на підставі яких документів вона оприлюднила це дослідження і проаналізували наслідки. Організація знаходиться в Великобританії, зареєстрована в 2015 році і складається з однієї людини. Одна людина – це директор. Цей директор не є фахівцем, не має лісової освіти в цій галузі. Самі ці факти говорять про те, що це дослідження можна брати до уваги лише частково. Якщо брати подальше бачення і долю цієї організації, то ми зіштовхнулися з наступними фактами.

Цей директор організації чи його представники неоголошені зв’язувалися з нашими громадськими організаціями, громадськими активістами, які надавали їм свої дані. Хто ці активісти, які дані вони надавали, нам невідомо, але сказати, що це офіційні дані щодо вирубки, щодо експорту ми сьогодні не можемо. Вони не користувалися державними офіційними даними. Все побудовано на припущеннях, на здогадках, на висловленнях неофіційних осіб, які ніяких доказів не дають. Будувати серйозну політику, або відношення до держави на таких фактах та аргументах, мені здається неправильно. Мало того, почали виступати українські громадські активісти, які говорять, що дані, які в них взяли, вони перекручені, вони не відповідають дійсності, вони сфальсифіковані.

Якщо стільки скандалів стосовно цієї організації, стільки неточностей, стільки проблем, то мені здається, що ця ситуація була кимось інспірована і комусь безпосередньо вигідна. Не дивно, що вона спричинила таку реакцію з боку, в тому числі, урядових структур. Мені здається, що з цього боку не зовсім правильно було поінформовано прем’єр-міністра України. Але реакція є, і сподіваюся, що наші лісогосподарські господарства можуть довести свою невинуватість. Наскільки мені відомо, всі лісогосподарські підприємства працювали абсолютно в законній площині, і якщо відбувався експорт, він був за всіма законами України.

– Кому вигідна ця кампанія з дискредитації галузі?

-Це не лише дискредитація лісової галузі, але й держави Україна. Чому? Ми говоримо не тільки про лісоматеріали в круглому вигляді. Якщо ви уважно читали статтю, то там писалося про пиломатеріали невідомого походження. Тобто контекст статті йде про те, що в Україні проводяться суцільні незаконні рубки, а отже ліс заготовлений за стандартами, які не відповідають вимогам європейських структур. А отже з нього виготовляти щось є неправильно відповідно до європейських норм і правил. Тобто всю лісову галузь України, я ще раз хочу підкреслити, не тільки і не стільки круглий ліс, але й продукцію виробництва круглого лісу, починаючи з виробництва пиломатеріалів, і закінчуючи готовою продукцією, треба заборонити до реалізації на європейському ринку. Тобто український ліс вибуває з європейського ринку. Це досить проблемна позиція і вона б завдала великої шкоди Україні. Такі гіганти, як “ІKEA” оголосили про вхід на український ринок. Всі ми знаємо, що ця компанія не працює по контрабандних і незаконних схемах. І вони вирішили зайти саме в цей час, вивчивши український ринок, а вони дуже довго його вивчали, на відміну від фахівців громадських, вони робили це достатньо системно і професійно. І коли вони б почали заходити на український ринок, вони б когось потіснили. Це був би серйозний перерозподіл ринку всередині України. Особливо це не сподобалось конкурентам на нашому напрямку. Безперечно цей фактор, як і інші фактори, були в основі написання цього матеріалу, я в цьому переконаний.

– Тобто, в дискредитації галузі є певні зацікавлені сторони?

-Давайте перерахуємо фактори, які передували цій статті. Вперше лісова галузь повністю позбавляється фінансування. Такого ніколи не було. Три роки поспіль лісова галузь не фінансується. Це означає, що східні та південні підприємства змушені припиняти фактично своє існування, тому що, вони не можуть виплачувати заробітну плату, це не ресурсні області, вони не можуть посадити новий ліс, вони не можуть реагувати на виклики, такі як пожежі… Ресурсні підприємства так само просідають, тому що на їхніх плечах виносяться підприємства Півдня та Сходу. Галузь не може впроваджувати нові технології, галузь не може адекватно відповідати на виклики.

Далі приймається рішення щодо передачі в концесію лісів. Проти цього виступала більшість голів обласних та районних адміністрацій, народних депутатів місцевих рад і галузь просто вийшла і сказала, що не дозволить зробити приватизацію. Це не просто було чиєсь рішення, це було стратегічне урядове рішення, яке сьогодні призупинено.

Які факти на сьогодні є, що доводять такі речі? Фактів на сьогодні немає. Це перший раз, коли звинувачують не конкретні підприємства, не окремих експортерів, а цілу галузь.

Щодо кримінальних справ, то ніхто не стверджував, що в лісовій галузі немає проблем, вони є однозначно, однак вони не характеризують галузь загалом. Є окремі справи, які тривають в суді, тривають судові процедури, така річ є в кожній галузі. Мені не зрозуміло, чого йде таке інформаційне навантаження на суспільство? Кажуть, що ситуація катастрофічна, вирубуються ліси, мовляв, вивозиться діловий ліс, ну не вивозиться діловий ліс…

Підприємства лісової галузі системно діловий ліс не вивозили і не експортували, навіть економічних умов до цього немає. Наші підприємства експортували ту сировину, яка підходить під класифікацію дров’яної сировини, і яка в Україні не переробляється, переробки, як такої, в Україні немає. Тому вона вивозилася на експорт, отримувалася валюта, яка йшла на розвиток цих підприємств.

І це нормально в кожній країні, якщо це не порушує законодавство. Наскільки мені відомо, це законодавство не порушує…

– Що би ви сказали простим лісівникам, керівникам лісгоспів, яких залякують цією інформаційною кампанією?

– На лісову галузь йде системна і серйозна атака. І перевірки в лісовій галузі не припинялися. Щодо нас постійно проводять перевірки. Всі документи прозорі, рубки відбуваються відповідно до законодавства і чітких правил, які сформовані в державі, експорт відбувається за чіткими правилами і законами, які є в Україні. Якщо є потреба перевірити підприємство, значить, є така потреба, галузь на неї відреагує спокійно.

Я хочу дати посил і звернутися до всіх лісівників. Сьогодні тільки від нашої позиції залежить, чи зможемо ми зберегти лісову галузь Україні, чи вона буде знищена.

І тільки тоді, коли галузь змобілізувалася і тільки тоді, коли вона чітко сформувала свою позицію і виступила єдиним фронтом, цей наступ вдалося відбити. Це не перший наступ на лісову галузь. Він відбувається поетапно. Тому що досить великі фінанси задіяні в тому, аби вийти з приватизацією лісів, або вийти з концесією, а потім користуючись не зовсім високою культурою деяких українців, знищити галузь. Більшість країн відмовилась від концесії. Тільки в Росії та Канаді – величезних країнах з величезними лісовими масивами – є своя концесія. В інших державах вона показала себе досить негативно.

Цікаво, що там, де з’являється ця англійська організація, що проводила так зване “розслідування”, там обов’язково йде питання про концесію. Вони є передвісником або супроводжуючим фактором для того, щоб не дати лісовій галузі відбутися, а потім політична еліта приймає рішення про приватизацію лісів. Я вважаю, що це рішення буде самим згубним для українського лісу. Ми не можемо йти на це рішення, бо в українським умовах це призведе лише до того, що лісова галузь перестане існувати.

Вже наступного дня 26 липня Володимир Бондар на галузевих сайтах знову повертається до цієї теми: “Скандал навколо британського дослідження був інспірований”.

Позиція високопосадовця у справі захисту лісової галузі зрозуміла. Але своїми заявами він комусь міг перебити всю гру. Кому? На питання “звідки ноги ростуть?” дає відповідь наступна інформація на сайтах лісовиків, що розміщена 9 серпня – якраз у переддень наради у Житомирській ОДА. У ній повідомляється, що Володимир Бондар зустрівся з представником Посольства США в України Валерією Солано:

“Під час зустрічі сторони обговорили низку питань щодо ведення лісового господарства в Україні.

Володимир Бондар поінформував Валерію Солано про організацію заготівлі та продажу деревини на лісогосподарських підприємствах Держлісагентства.

“Під час заготівлі деревини фахівці лісового господарства класифікують її та заносять до системи електронного обліку. Тому можна легко перевірити сортимент деревини. Однак, електронний облік діє лише у лісгоспах Держлісагентства, а в 27% українських лісів деревина не обліковується. Потім деревина продається, зокрема, на електронних торгах”, – повідомив заступник Голови Держлісагентства.

Також Володимир Бондар зазначив, що з 2017 року в Україні діє повний мораторій на експорт ділового лісу. “Лісгоспи, які підпорядковані Держлісагентству, можуть експортувати лише дров’яну деревину, яка не була реалізована на внутрішньому ринку і залишилася на складах підприємств. Під час замитнення товару на експорт митні органи встановлюють код митної класифікації, який підтверджує, що це саме дров’яна деревина”, – сказав він.

Окрім того, сторони підкреслили важливість боротьби з контрабандою лісу та незаконними рубками”.

У справжніх (а не “шароварних”) патріотів України виникає цілком доречне запитання – а яке право має чиновниця з посольства США вказувати нам, як нам вести наше лісове господарство?

У даному випадку яскраво демонструється, хто в Україні є справжньою владою: це посольство америкосів, яке керує нашою колонією то через Гаранта, уряд, “верховну зраду” чи місцевих князьків-“патріотів”, а інколи, у дуже важливих випадках – напряму. Саме тому й зустрілася з В.Бондарем представниця посольства США особисто, що справа дійсно особливо важлива, бо дуже прибуткова для американських та європейських бізнеменів. Хто ж тоді, посмів “тявкати” проти цього в їхній колонії?

І “генерал-полковник” лісового господарства В.Бондар, здається, все зрозумів. Бо ж наступного дня на нараді у Житомирі вже не дуже відстоював свої позиції, а сидів, мов “миша за віником”.

Цікаво, а якою б була реакція у Вашингтоні, якби посольство України хоча б заїкнулося про своє бачення розвитку американського лісового господарства? Проте, навіщо говорити про те, чого порошенкові “патріоти” не допустять ніколи. У них там є лише одне право ініціативи – у посиленні русофобської істерії та поглибленні конфлікту на Донбасі та навколо Криму, що повністю відповідає геополітичній грі “американського ковбоя” у нашому регіоні.

Про все інше, як казав професор Преображенський з “Собачого серця”, працівники нашого посольства повиннні “мовчати і слухати, мовчати і слухати”. Що вони й роблять. Колоніальний статус зобов’язує і долляри з американських фондів, якими годуються наші “патріоти” всі роки “незалежності”.

А у спражніх журналістів всі ці “перевірки” викликають сміх.

Енциклопедія Вікіпедія трактує контрабанду так: – незаконне перевезення (та ін. переміщення) товарів або/та інших предметів через митний кордон (державний кордон).

Тобто факт контрабанди можна зафіксувати лише під час перетину кордону. Тому той, хто вміє включати вчасно логіку до своїх міркувань, може спитати: як під час перевірки матеріалів, що не перетнули кордон можна встановити факт контрабанди?

Навіть якщо це має місце, то хто зараз буде використовувати злочинну схему, щоб показати перевіряючим, як вони заробляли на цьому? Може вони вважають українських лісівників за ідіотів?

Інша справа, якщо вже є зафіксовані митницею факти контрабанди на кордоні, але про це жодної інформації немає. Якщо й мав місце даний злочин, то можна не сумніватися, що митники також були “в долі”, а вони вміють ховати “кінці в воду”. Шукай тепер вітра в полі. Тому навіть не треба бути фахівцем, щоб зрозуміти, що надута інформаційна “бульбашка” є примітивною спробою певних осіб нагнати навколо цієї справи якомога більше “інформаційної пурги”, а з точки зору “перевіряльників” є вкрай непрофесійною – бо “не там риють”.

То ж, кому потрібні ці “перевірки” з відповідною реакцією “пригодованих” писак? Тільки тим силам, кому напередодні виборів потрібен гучний скандал. На запитання: хто це, відповідь може бути простою. Все це в інтересах того, кому підкоряється Гройсман, працівники Нацполіції, ДФС, Держгеокадастру та Держаудитслужби.

Все це більше схоже на “публічну виставу” для залякування солідних бізнесових структур для вибивання коштів на передвиборчу кампанію для тих, хто хоче знову дорватися до бюджетного “корита” і продовжувати казково збагачуватися за рахунок геноциду народу.

При цьому виконується й команда господарів нинішнього режиму, щоб поновити вивозення у Європу та США ліс-кругляк – у вигляді сировини, а не розвивати власну деревообробну промисловість і експортувати за кордон кінцевий продукт.

Так і хочеться звернутися до житомирських лісівників: хлопці, утріть носа ублюдкам, що перетворили Україну на колонію США, а також сують носа з-за кордону у наші внутрішні справи. Покажіть, що лісівники Полісся – не тупоголове бидло, яке мовчки виконує всі вказівки з-за кордону по знищенню наших лісових багатств, а що ви є справжніми патріотами свого краю, і не ті, хто надіває вишиванку лише у свята і для для того, щоб прогнутися перед нинішньою владою христопродавців.

 

Сергій Юрченко
okoz.online, 15.08.2018

Похожие записи

Добавить комментарий